Cech istnieje od 1953 roku, działa zgodnie ze Statutem Cechu, Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Cechu. Kadencja Zarządu trwa 4 lata. W skład Zarządu wchodzą: Starszy Cechu, 2 Podstarszych, Sekretarz, Skarbnik i Członkowie Zarządu.

• Od 01.02.2009 r. powołano Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Krotoszynie, którego organem założycielskim i prowadzącym jest Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie.

Cech reprezentowany jest na zewnątrz przez Starszego Cechu lub jego zastępcę oraz Dyrektora Biura Cechu. Pracą Biura Cechu kieruje Dyrektor Biura.

Zrzeszamy blisko 190 zakładów rzemieślniczych w których prowadzone jest przygotowanie zawodowe pracowników młodocianych. Ogólna liczba zrzeszonych zakładów rzemieślniczych to 208 .

Działalność biura CRR

• organizujemy szkolenia BHP,
  • prowadzimy nadzór nad przygotowaniem zawodowym:
  • spisujemy umowę o naukę zawodu z pracownikami młodocianymi,
  • współpraca z samorządem powiatu i gmin, dyrektorami szkół zawodowych,
  • kompletowanie i przyjmowanie wniosków o przystąpienie do egzaminów czeladniczych,
  • sporządzamy dokumenty takie jak:
    •  wniosek o refundacje,
    • zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowisk,
  • obsługa rzemieślników w zakresie deklaracji ZUS, podatków dochodowych od osób fizycznych,
  • organizujemy spotkania środowiskowe.